Niech mi będzie wolno na początku poświecić chwilę na osobistą refleksję.

Każda młoda dziewczyna marzy zapewne o wspaniałym ślubie, księciu z bajki i życiu długim i szczęśliwym. Każdy młody kawaler o cudownej, pięknej księżniczce, która będzie kiedyś matką Jego dzieci. I wszyscy mają nadzieję, że jak to w bajkach bywa magia małżeństwa i wspólnego życia trwać będzie dopóki śmierć ich nie rozdzieli.

Każdy, kto krócej lub dłużej jest w związku małżeńskim szybko zdementuje te informacje, mówiąc, że życie nie jest niestety bajką, a co więcej pisze nam różne scenariusze.

Kryzysy zdarzają się niektórym już na samym początku, innym nieco później, ale chyba mogę zaryzykować stwierdzenie, zdarzają się we wszystkich małżeństwach.

Jakiś czas temu, Jola i Michał Ferdynowie zaprosili nas z mężem do udziału w Kursie Małżeńskim. Początkowo byliśmy nastawieni dosyć sceptycznie. Po prawie 18 latach wspólnego małżeńskiego życia wiedzieliśmy, że doskonale znamy nasze wady i zalety, i że wcale nie mamy ochoty podejmować pracy nad sobą. A jednak… Zachęceni namowami przyjaciół, postanowiliśmy spróbować.

Kurs Małżeński został opracowany przez Nickiego i Silę Lee, pracowników Kościoła Świętej Trójcy w Brompton – londyńskiej parafii, z której wywodzi się Kurs Alpha. Pierwszy kurs poprowadzili w 1996 roku. Obecnie prowadzą oni kursy małżeńskie trzy razy do roku, każdorazowo dla około 100 par małżeńskich. Ponadto w ciągu jednego roku odbywa się kilka tysięcy takich kursów w wielu krajach świata, także w Polsce.

Kurs przeznaczony jest dla małżeństw, które chciałyby wzmocnić swoją relację. Pomocny jest zarówno dla tych, którzy są w związku przez długi jak i krótki czas; dla tych, którzy mają mocną relację i tych, którzy przeżywają w małżeństwie trudności; dla wierzących i niewierzących.

W naszej parafii prowadzony był w wersji domowej (dla 4 par).

Każda sesja trwała około 3 godzin. Zaczynają się wspólną kolacją. Po kolacji miał miejsce wykład (z DVD- prowadzony przez założycieli Kursu Małżeńskiego, Nickiego i Silę Lee). Wykład przerywany był ćwiczeniami/pracą w parach (każde małżeństwo przy swoim stoliku, przy kawie i deserze omawiało poruszane zagadnienia). Wszystko w zacisznej i romantycznej atmosferze. Nie było żadnej pracy ani dyskusji w grupach, wszystkie rozmowy dotyczące tematu były rozważane prywatnie.

Z założenia w ciągu ośmiu sesji małżonkowie nauczą się/przypomną sobie o wartości wspólnie spędzanego czasu, nauczą się skutecznie komunikować się ze sobą, odkryją różnice między sobą i nauczą się rozwiązywać konflikty, doświadczą uzdrowienia z wzajemnych zranień na drodze wyjaśnienia i przebaczenia, poznają wpływ rodzin na ich małżeństwo (w przeszłości i teraźniejszości), rozwiną zdrowe relacje seksualne w swoim małżeństwie i nauczą się jak okazywać miłość w działaniu w taki sposób, aby ich małżonek czuł się kochany. Kurs Małżeński to szczególna inwestycja w relację małżeńską.

Zachęcamy w tym miejscu małżeństwa z naszej parafii do odbycia takiego kursu.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt: Jola Ferdyn, tel. 508 486 406 lub jola.ferdyn@gmail.com

Korzystając z okazji, pragniemy gorąco podziękować Joli i Michałowi za ogromne serca, cudowną atmosferę, rodzinne ciepło i dobro, które zostało i procentuje.